Kowno (Kaunas) - Litwa Wschodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Litwa.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Kowno (Kaunas), Litwa

Na wakacje: Kowno (Kaunas), Litwa


Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Wschodnia > Region Kowna > Kowno (Kaunas)
Zdjęcia Litwa
Kowno (Kaunas) jest jednym z najważniejszych i największych (drugie po Wilnie) litewskich miast. Historyczne miasto, ośrodek przemysłowy i kulturalny Litwy. W okresie międzywojennym, kiedy Wilno należało do Polski, Kowno było tymczasową stolicą Litwy. Miasto leży w miejscu, w którym Wilia wpada do Niemna, i ze względu na swoje położenie Kowno stało się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych Kraju. Miasto tętni życiem i odwiedzającym ma wiele do zaoferowania. Wśród ważniejszych zabytków znajduje się Stare Miasto z charakterystycznymi domkami z czerwonej cegły i XVI-wiecznym ratuszem, Dolina Mickiewicza, czyli ulubiona trasa spacerowa wieszcza, sobór Archanioła Michała, największa gotycka świątynia na Litwie – katedra św. Piotra i Pawła, a także słynne Muzeum Diabłów (Muzeum Twórczości i Zbiorów A. Zmuidzinaviciusa).

Klimat i pogoda na Litwie

pogoda: Wilno

0°C
Umiarkowane opady śniegu
opady:2.49 mm
zachmurzenie:overcast clouds%
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:256° 12 km/h
  • Wycieczki: Kowno (Kaunas), Litwa


  • Przewodnik turystyczny: Litwa > Litwa Wschodnia > Region Kowna > Kowno (Kaunas)
  • Geografia i przyroda



  • Kowno jest miastem leżącym w środkowej części Litwy, około 110 km na północny-zachód od Wilna,
    u zbiegu Niemna i Wilii. Jest stolicą Okręgu Kowieńskiego sąsiadującego z Polską. Niedaleko Kowna, na Niemnie, znajduje się sztuczny zbiornik wodny, zwany Morzem Kowieńskim. Otaczają go liczne piaszczyste plaże. Niedaleko Kowna znajdują się Kiejdany i Rumszyszki.
  • Historia



  • Początki Kowna giną w pomroce legend. Miał je założyć Kunas, syn Palemona, praojca Litwinów. Pierwsze wzmianki o Kownie sięgają XII wieku, Wiek XIV jest okresem znacznego rozwoju miasta. Odpowiedzialni byli za to Krzyżacy, gdyż do Kowna przybywali i osiedlali się niemieccy kupcy. Pod koniec wieku założyli tam faktorię Hanzy. Pozostałością panowania krzyżackiego są ruiny zniesionego przez nich zamku. W 1408 r. Kowno otrzymało z rąk księcia Witolda prawa miejskie. Po wiktorii grunwaldzkiej dla miasta nadszedł czas wielkiej pomyślności. Stanowiło ono okno handlowe z zachodem Europy. Okres świetności trwał do pierwszej połowy XVII wieku. Liczne pożary przyspieszyły upadek miasta. Po trzecim rozbiorze weszło w skład imperium rosyjskiego. W czasie powstania listopadowego w jego okolicach walczyła Emilia Plater. Brało ono również czynny udział
    w powstaniu styczniowym. Po I wojnie światowej stało się stolicą Litwy, gdyż Wilno zostało zajęte przez Polaków i przyłączone do Polski. Podczas II wojny sowieci proklamowali w Kownie przyłączenie Litwy do Związku Radzieckiego, zaś Niemcy zorganizowali w mieście obóz koncentracyjny. Obecnie Kowno stanowi drugie, po Wilnie, centrum kulturalne i największy ośrodek przemysłowy w kraju.
  • Atrakcje


    • Aleja Wolności, która prowadzi na Stare Miasto. Aleja jest reprezentacyjnym deptakiem, przy którym wzniesiono m.in. gmachy rządowe, teatr i pocztę. Znajduje się tam także XIX-wieczny kościół św. Michała Archanioła. Na rynku Starego Miasta będąc warto wejść do największego gotyckiego kościoła katolickiego na Litwie, czyli pochodzącej z XV wieku archikatedry śś. Piotra i Pawła. Głównym punktem starego centrum jest XVI-wieczny Ratusz, zwany „Białym Łabędziem” przyciągający uwagę swoją siedmiopiętrową wieżą. W pobliżu znajdują się jeszcze kościoły oraz zabudowania klasztorne jezuitów
      i bernardynek. Oba wybudowane w XVII wieku. Nad Niemnem, już poza Rynkiem, stoi najstarszy kościół miasta – kościół Wniebowzięcia NMP, tzw. Kościół Witolda. Świątynię ufundował około 1400 roku Wielki Książę Witold. Kilka kroków obok znajduje się dawna faktoria hanzeatycka, czyli tzw. Dom Perkuna. Kowno jest miastem nie tylko chrześcijan.
      U zbiegu ulic Zamenhofo i Kurpiu znajdują się pozostałości architektoniczne gminy żydowskiej.
    • Spokojny i urokliwy park znajduje się na brzegu Wilii i otacza ruiny zamku kowieńskiego.
    • W mieście znajduje się kilka pomników. Upamiętniają one różne aspekty i wydarzenia z historii. Warto zobaczyć pomnik na miejscu masowych mordów niedaleko byłego obozu koncentracyjnego, na wzgórzu parkowym znajduje się pomnik Jana Pawła II autora polskiego rzeźbiarza, uczczono również monumentami pamięć m. in. Wielkiego Księcia Witolda oraz tragicznie zmarłych lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girënasa.
    • Będąc w Kownie warto zajrzeć do kilku muzeów. Miłośnicy militariów zdecydowanie powinni zwiedzić Muzeum Wojenne im. Witolda Wielkiego. Dla lubiących sztukę ciekawym będzie Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa, gdzie obejrzeć można prace patrona placówki oraz galerię rzeźby i malarstwa nowożytnego i nowoczesnego. Jednym z ciekawszych muzeów etnograficznych jest Muzeum Diabłów ze swoją bogatą kolekcją czartów ze wszystkich stron świata. Bolesny fragment historii miasta prezentuje znajdujące się w fortach Muzeum Ludobójstwa.
  • Gastronomia


  • Kuchnia litewska, chociaż po sąsiedzku, to nie jest zbyt znana w Polsce. Jednak warto zapoznać się z potrawami znad Niemna. Najbardziej znany jest sękacz, czyli tort o charakterystycznym kształcie walca ze sterczącymi soplami. Wspomnieć należy też o tradycyjnym chlebie żytnim, wybornych serach twarogowych, kindziuku, czyli charakterystycznej, wieprzowej, wędzonej w wieprzowym żołądku, kiełbasie. Najmłodsi ucieszą się ze słodkich serków w polewie czekoladowej. Starsi zaś z pewnością zasmakują w kwasie chlebowym oraz żytniej wódce, starce.
  • Zakupy


  • Największym centrum handlowym nie tylko Kowna, ale i krajów bałtyckich jest Akropolis. Liczy ponad 60 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W ofercie jest cała gama rozmaitych sklepów ogólnoeuropejskich sieci. W 2010 r. zorganizowało pierwszy na tym terenie Festiwal Zakupów.
  • Życie nocne


  • Życie nocne Kowna nie odbiega swoim standardem i poziomem od europejskiej normy. W licznych klubach każdy znajdzie coś dla siebie. W wielu z nich można odpocząć przy muzyce, kręglach, karaoke. W niektórych zlokalizowane są nawet kasyna. Muzycznie jest pełen przekrój od ciężkich brzmień po typowo dyskotekowe rytmy.
  • Festiwale


  • W mieście odbywa się kilka festiwali. Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych jest odbywający się pod koniec kwietnia Kowieński Festiwal Jazzowy. Zjeżdżają na niego artyści i słuchacze z całego świata. Młodszy, choć także już znany, jest Festiwal Fotografii prezentujący prace rozmaitych fotografów. Znacznie młodszy jest festiwal Mosty Kultury, którego celem jest upowszechnianie dorobku kulturowego licznych mniejszości zamieszkujących Litwę. Jednym z najmłodszych w tym spisie jest Festiwal Teatrów Jednego Aktora – Monobałtyk. Jego tradycja trwa dopiero od 2010 r. Z festiwali artystycznych warto wspomnieć o planowanych kolejnych edycjach Cantate Domino oraz Kaunas Musica Religiosa. Oba poświęcone muzyce religijnej.
  • Informacje praktyczne


    • Waluty – Lit (LTL); 1 lit = 100 centów; 1 lit = 1,23 zł.
    • Wizy – w przypadku pobytu na Litwie nie dłuższego niż 90 dni, wiza nie jest wymagana. Do wjazdu na teren państwa potrzebny jest jedynie paszport lub dowód osobisty, który musi być ważny nie mniej niż 90 dni. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni. Litwa jest w strefie Schengen.
    • Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie w takim samym zakresie.
    • Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy. Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.
    • Nadzwyczajnych obostrzeń dotyczących stroju nie ma. Należy jednak pamiętać, przez uszanowanie miejsca, wchodząc do kościołów o zakryciu ramion i kolan.

Wilno - prognoza pogody, Litwa

7200000
Aktualne warunki

Czwartek
14 listopada
Umiarkowane opady śniegu
0°C
Umiarkowane opady śniegu
opady:2.49 mm
zachmurzenie:overcast clouds%
wilgotność:97%
widoczność:29 km
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:256° 12 km/h
wsch. słońca:07:49
zach. słońca:16:18
Piątek
15 listopada
Pochmurno
min: -1°C    max: 5°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:259°  19 km/h
wsch. słońca:07:51
zach. słońca:16:16
Sobota
16 listopada
Pochmurno
min: 4°C    max: 9°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:255°  20 km/h
wsch. słońca:07:53
zach. słońca:16:15
Niedziela
17 listopada
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 4°C    max: 5°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.69 mm
wiatr:223°  23 km/h
wsch. słońca:07:55
zach. słońca:16:13
Poniedziałek
18 listopada
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 2°C    max: 5°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.14 mm
wiatr:237°  23 km/h
wsch. słońca:07:57
zach. słońca:16:12

Wilno - klimat na Litwie

Litwa - kiedy na wakacje?
  • Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
  • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
  • Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
  • Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
  • Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C. Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C. Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-4,-2,5,7,12,14,12,8,5,-1,-5,0,0,4,14,18,22,23,22,16,10,2,-1,-1.5,-2.0,1.0,9.5,12.5,17.0,18.5,17.0,12.0,7.5,.5,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
125589896311
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
45,110,51,58,51,55,131,52,60,49,68,49,90,86,77,70,64,72,74,75,78,84,88,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
232017151014131312151617

Litwa wycieczki: oferty wczasów Region Kowna

Zdjęcia - Litwa

Litwa zdjęcie 1Litwa zdjęcie 2Litwa zdjęcie 3
Litwa zdjęcie 4Litwa zdjęcie 5Litwa zdjęcie 6
Litwa zdjęcie 7Litwa zdjęcie 8Litwa zdjęcie 9
Litwa zdjęcie 10
Litwa - więcej zdjęć

Hotele Kowno (Kaunas)

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne