Pas lądu o długości 98 km i szerokości od 0,4 do 4 km oddzielający Litwę od otwartego morza. Na jej obszarze znajduje się park narodowy chroniący jedne z najwyższych europejskich wydm, których wysokość dochodzi do 60 m oraz nadmorską roślinność. Oprócz tego, w licznych muzeach można podziwiać bursztynowe wyroby. Jej głównym miastem jest Kłajpeda, w którym znajdują się ruiny zamku z XIV w., zbór i spichlerze z XVIII w., oraz XIX-wieczny teatr. Od 2000 r. Mieryeja Kurońska jest wpisana na Listę UNESCO.
• Waluty – Lit (LTL); 1 lit = 1,23 zł.
• Wizy – w przypadku pobytu na Litwie nie dłuższego niż 90 dni, wiza nie jest wymagana. Do wjazdu na teren państwa potrzebny jest jedynie paszport lub dowód osobisty, który musi być ważny nie mniej niż 90 dni. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni.
• Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie
w takim samym zakresie.
• Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy.
Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.
Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C.
Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C.
Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.