Wschodnia część Litwy obejmuje region Wilna, stolicy Republiki Litewskiej, Kowna oraz północno-wschodnią część kraju. Regiony te graniczą z Łotwą na północnym-wschodnie i Białorusią na południowym-wschodzie. Obszar ten obejmuje etnograficzne krainy litewskie jak: Auksztota, Dzukia i Suwalszczyzna. Najważniejszymi miastami są: Kowno, Wilno, Poniewież, Olita, Mariampol. Warto wspomnieć o położonych tu także nieco mniejszych miasteczkach, a nie mniej interesujących, jak: Rumszyszki, Druskienniki i Troki. To właśnie w tej części Litwy znajduje się całe Pojezierze Litewskie z licznymi jeziorami polodowcowymi, wzgórzami morenowymi, lądowymi wydmami, a także słynny Auksztocki Park Narodowy, jak i rzeka Niemen (lit. Nemunas). Litwa Wschodnia to kraj urodzajnych ziem, przepięknych krajobrazów, przyrody, a także barwnego folkloru (pieśni ludowe śpiewane na głosy) i żywych tradycji, zwłaszcza browarnictwa.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: Stare Miasto w Wilnie, Ostra Brama, Zamek w Trokach, Kernavė, Auksztocki Park Narodowy, Ratusz w Kownie.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Wilna, Region Kowna.
Geografia i przyroda
Wschodni Region Litwy to głównie malowniczo położone tereny w dorzeczu rzeki Niemen, które zaskakują swoją różnorodnością pod względem ukształtowania terenu. Środkowa Litwa to pas nizin ciągnących się wzdłuż Niemna, aż do Morza Bałtyckiego. Tereny wschodnie, natomiast zaczynają wzbogacać się w wyżyny. Obszar ten nazywany jest Pojezierzem Litewskim i ciągnie się wzdłuż wschodnich granic, aż na tereny północnej Polski. Pojezierze, w znaczącej części zalesione, obfituje w dużą ilość jezior i rzek, co sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Klimat umiarkowany. Lato gorące i bez częstych opadów, zima niezbyt mroźna, dlatego Litwa jest krajem, który można odwiedzać przez cały rok.
Historia
Historia Litwy sięga początków XI wieku. Była ona wówczas zamieszkiwana przez plemiona litewskie pochodzenia bałtowskiego, które nie były zorganizowane w strukturę państwową, jednak po wpływem zagrożenia zewnętrznego doszło do zjednoczenia już w XIII wieku. Wielkie Księstwo Litewskie wzrastało w siłę, powoli rozpoczynała się ekspansja na tereny państw ościennych. Poprzez koneksję z książętami polskimi doszło do zawarcia unii realnej, która doprowadziła do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pod koniec XVIII wieku Litwa podzieliła los Polski i uległa rozbiorom ze strony Rosji i Prus. Ze względu na swój ogromny zasięg terytorialny i kulturowy Litwa od zawsze pozostawała państwem kosmopolitycznym, gdzie szanowano obyczajowość i tradycję różnych narodowości. Litwa związana jest mocno z biografiami wielkich polaków, np. z Adamem Mickiewiczem, czy Józefem Piłsudzkim.
Sport i rekreacja
Duża ilość jezior i rzek umożliwia uprawianie sportów wodnych w otoczeniu naturalnych bogactw przyrody.
Miejscowości uzdrowiskowe oferują szerokie spektrum usług zdrowotnych i relaksacyjnych.
Na tym terenie znajduje się kilka imponujących Parków Narodowych, które stanowią raj dla miłośników pieszych wycieczek.
Kowno to litewska stolica sportu, gdzie prym wiedzie koszykówka.
Warto wiedzieć
Waluty – Lit (LTL); 1 lit = 1,23 zł.
Wizy – w przypadku pobytu na Litwie nie dłuższego niż 90 dni, wiza nie jest wymagana. Do wjazdu na teren państwa potrzebny jest jedynie paszport lub dowód osobisty, który musi być ważny nie mniej niż 90 dni. Obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie osób pozostających na terenie Litwy dłużej niż 90 dni.
Na Liwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma również obowiązku posiadania specjalnych ubezpieczeń, gdyż te wydane w Polsce, ważne są na Litwie w takim samym zakresie.
Zwłaszcza w większych miejscowościach Litwy nie ma problemu z wykorzystaniem kart płatniczych, zarówno przy wypłacie z bankomatu jak i przy płaceniu za zakupy. Bez problemu również można w banku wymienić polskie złotówki.
Na Litwę najlepiej się wybrać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe, a opady występują stosunkowo rzadko. Lato na Litwie jest podobne do polskiego i nierzadko zdarzają się tu upały po ponad 30 °C.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe dobry jest każdy moment. W ostatniej dekadzie nawet zima nie jest bardzo mroźna i temperatura od listopada do marca oscyluje w okolicy 0 °C.
Miesiącami o najwyższych temperaturach są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie między 12 °C a 21 °C.
Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, kiedy średnie temperatury wahają się od 2 °C do -6°C.
Opady najczęściej występują w okresie od sierpnia do grudnia oraz w maju. Liczba dni z opadami wynosi wtedy 11-13 w skali miesiąca.
Terytorium Litwy znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego przejściowego morskiego na wybrzeżu i kontynentalnego w głębi kraju. Wynikiem ścierania się tych dwóch stref są znaczne wahania temperatur w ciągu roku oraz zmienność pogody. Latem normą są upały i temperatura przekraczająca 30 °C, zimą natomiast spada do nawet -10 °C.
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura powietrza w tym miesiącu to 13 °C do 22 °C. Najzimniejszym, natomiast, jest styczeń, kiedy temperatura spada do średnio od -1 °C do -6 °C.
Temperatura na wybrzeżu litewskim różni się od temperatury w głębi kraju o kilka stopni. Nad Bałtykiem zwykle jest nieco chłodniej. Zimą amplituda jest większa i wynosi ok. 5 °C, latem zmniejsza się do 2-3 °C.
Średnia roczna suma opadów na Litwie wynosi 650 mm. Więcej opadów odnotowywanych jest na północy, a nieco mniej w centrum i na południu kraju. Regionem o najwyższej sumie opadów w skali roku jest Wysoczyzna Żmudzka, gdzie roczna suma wynosi nawet 850 mm.